JANEK VAJČNER

A MORAVIANWALKING

 

aneb trocha historie

JANEK VAJČNER

Janek o sobě

Su rodák ze Znojma, s krví slováckou, z města Strážnice. Pohybová všestrannost postavená na principech a filosofii tělovýchovných jednot Orel a Sokol mi byla dána do vínku již při narození. Miluju pohyb všeho druhu a žádný sport mi není cizí. Hrál jsem 1. dorosteneckou fotbalovou ligu za Znojmo, zbožňuju atletiku (2. vicemistr ČR v běhu na 100 m a skoku dalekém jako středoškolák), i přes svůj malý vzrůst vyhledávám možnosti zahrát si volejbal, není mi cizí ani tenis, plavání, vodní lyžování, mám v oblibě gymnastiku a zimní sporty (instruktor lyžování). Kromě toho mám dlouholetou masérskou praxi od roku 2000, zkušenosti jsem získával i v zahraničí (Řecko). Odbornost, vzdělávání a všeobecné znalosti v oblasti tělovědy jsem také získal při studiu Fakulty tělesné kultury v Olomouci. Ale největší relax a uvědomění si sebe sama mi dává vinařská tradice mé rodiny a hlavně slováckého folkloru a moravských tradic. Hraju na husle, tancuju i zpívám a zahraju i na kytaru. Otevřenost, upřímnost, hrdost a úcta k lidem, rodině, tradici a naší zemi mě budou provázet celým životem!

Moje motto: „Není důležité zvítězit, ale neprohrát nad sebou samým“
Můj slogan: „Les je velké hřiště a příroda moudrá učitelka“

Janek jako nordic walker

Janek jako koloběžník

  • propagátor, trenér a eventový šiřitel jízdy na koloběžce v rekondici, pro kondici, rekreaci a pro zážitek
  • vlastní metodika tréninku jízdy na koloběžce jako doplňku k různým pohybovým aktivitám
  • vedení workshopů, prezentace a propagace jízdy na koloběžce pro pedagogy, lékaře, trenéry
  • eventový partner celosvětové soutěže krásy Miss Princess of the World (2016–2018)
  • tvorba programů pro širokou veřejnost

Jankův profil pro nominaci na Osobnost Moravy 2018

Na cenu OSOBNOST MORAVY nominovaný, pan JANEK VAJČNER je moravským patriotem, špičkovým sportovcem, propagátorem, instruktorem a trenérem severské chůze – nordic walkingu a jízdy na koloběžce v rekondici, pro kondici, rekreaci a zážitek. Janek je průkopníkem nordic walkingu a nejznámějším nordic walkerem v České republice. Mimo své mnohaleté metodické a instruktorské činnosti mezi širokou veřejností zaznamenal i mnoho úspěchů v domácích i mezinárodních soutěžích a posunul tento sport i na vrcholovou úroveň. Pan Janek Vajčner je například několikanásobný medailista z mistrovství Evropy konaných v letech 2016 a 2017, trojnásobný mistr Evropy a zároveň držitel světového rekordu v nordic walkingu – za 12 hodin ušel severskou chůzí přes 97 kilometrů, a zapsal se tak se na stránky České knihy rekordů a historických světových tabulek. V poslední době se také věnuje propagaci jízdy na moravských koloběžkách Kostka.
Janek Vajčner se narodil ve Znojmě a hrdě se hlásí i k rodišti svých předků, městu Strážnici. Byl vychováván k silné tradici vinařství, lidové kultuře a folkloru – sám hraje na husle, tancuje a zpívá. K pohybové všestrannosti byl veden od dětství, a to na principech a ve filosofii tělovýchovných jednot Sokol a Orel (pradědeček Tomáš Gajda byl jeden ze zakladatelů Orla ve Strážnici a první poválečný starosta). Janek svůj vztah k Moravě předává nejen svým synům, ale svými aktivitami hrdě šíří Moravanství i za hranicemi Moravy a ve světě.

 

Janek a Moravian Walking

MORAVIAN WALKING, historicky iniciativa i spolek, svou činností navazoval na mé dřívější projekty aktivní od roku 2008. V současné době se již přetransformovává do činnosti Aktivity Mikulov. Tímto se již určitým způsobem stává minulostí, ale za to živnou půdou pro nové směry v rámci fungování a rozvoje Aktivity Mikulov.