Instruktor nordic walking

Nauč se správnou techniku chůze s holemi!

Chůze je pro člověka nejpřirozenější pohyb a hole jí dodávají nový rozměr. Nordic walking je zdravotně prospěšná aktivita pro všechny věkové skupiny a všechny úrovně kondice. Po dohodě pro Vás vytvořím lekci na míru.

 

NABÍDKA SLUŽEB:

Lekce

Lekce mohou být individuální i skupinové s různým zaměřením: pro úplné začátečníky, kde se seznámíme s holemi a naučíme se správnou techniku chůze, i pro pokročilejší, kde se zaměříme na dolaďování techniky, kondiční chůzi a cvičení. Půjčení holí je součástí lekce. 

Teambuildingy, eventy

V rámci společenských akcí zaměřených na stmelování různých kolektivů můžeme vytvořit program v přírodě, jehož součástí bude výuka techniky NW, zábavná cvičení a třeba i degustace vín na závěr.

Zabývám se také propagací zdravého pohybu široké veřejnosti. Nabízím prezentaci nordic walkingu (ať už samostatně nebo v kombinaci s koloběhem) jako zdravého pohybu v rámci doprovodného programu na různých kulturních či společenských akcích.

Výlety s průvodcem

Výuku nordic walkingu lze jednotlivcům i skupinám zprostředkovat i v rámci poznávacího výletu, např. po Lednicko-Valtickém areálu. Dosáhneme tak synergického efektu – zdravý pohyb na čerstvém vzduchu spojíme s poznáváním zajímavých míst, která jsou mnohdy unikátní ať už z pohledu kulturně-historického, či z pohledu ochrany přírody.

NORDIC WALKING A JEHO PŘÍNOSY

Nordic walking je aktivita vycházející z pohybu pro člověka nejpřirozenějšího – chůze. Někdy hovoříme také o severské chůzi nebo chůzi s holemi. Důležité je použití správných holí – není možné provozovat nordic walking (NW) s holemi trekovými. NW je aktivita dostupná všem věkovým i výkonnostním skupinám včetně dětí a seniorů. Jejím nesporným plusem je mimo jiné finanční dostupnost a skutečnost, že se provozuje venku na čerstvém vzduchu, a to po celý rok. NW má mnoho zdravotních přínosů, jichž však můžeme dosáhnout pouze za předpokladu technicky správného provedení.

V BODECH:

  • zapojení horní poloviny těla včetně rukou a paží (celkově se do pohybu zapojuje přes 90 % svalů těla)
  • aerobní aktivita (spalování tuků)
  • použití holí podporuje vzpřímené držení těla
  • kompenzace sedavého zaměstnání

Styly nordic walkingu

Od vzniku nordic walkingu se postupně vyvíjely různé styly počínaje technikou napodobující pohyb při běžeckém lyžování, což je aktivita, která inspirovala vznik nordic walkingu, přes výkonnostní techniky jako jsou power nordic walking, či nordic running, až po moderní nordic walking, který se nejvíce podobá přirozené chůzi bez holí.

Moderní nordic walking

Moderní nordic walking je koncept, který vychází z nejnovějších vědeckých poznatků v oblasti biomechaniky chůze a působení chůze s holemi na pohybový aparát. Hlavním principem techniky moderního nordic walkingu je, že se téměř shoduje s běžnou technicky správnou chůzí bez holí. Hole při chůzi podporují vzpřímené držení těla a ideálně zapojují a zároveň nepřetěžují svaly horní poloviny těla. Moderní nordic walking je ozdravná pohybová aktivita vhodná pro prevenci, kondici i rekondici. Nemá však výkonnostní, resp. závodní využití.

Cvičení s holemi

NW hole lze použít i pro cvičení – ať už protahovací, posilovací či koordinační. Úvodní rozcvička (zahřátí) a závěrečné protažení, ideálně právě s využitím holí by měly být součástí každé tréninkové jednotky.

GALERIE: NORDIC WALKING